Цифрові аудіо рекордери

  Портативний рекордер – це пристрій, призначений для якісного запису звуку поза межами студії. Застосовують його для кіновиробництва, якісного запису музики та мови. Виходячи з визначення, портативні рекордери мають володіти мінімальною вагою та габаритами, мати автономне живлення.
Спочатку такі пристрої були великими, оскільки являли собою стрічковий магнітофон з мікрофоном. За сьогоденними мірками їх важко було б назвати портативними.

 


  На початку 90-х років настала ера цифрового запису. В індустрії звукозапису  передовими в цьому напрямку стали дві технології: стрічкова (DAT) та дискова (MiniDisk). З розповсюдженням flash-накопичувачів (на початку 2000-х) на зміну більш громіздким пристроям з механічними дисковими та стрічковими носіями прийшли компактні та легкі цифрові рекордери зі змінними картами пам’яті формату SD. 
  Для запису панорамного (стерео) звуку цифрові рекордери обладнують якісними мікрофонами, що спрямовані в різних осях. Схема розміщення X/Y, що застосована в моделі Zoom H1n, дозволяє виразно передавати глибину звукової панорами, мінімізуючи різницю фаз в каналах. 
 

  Деякі моделі мають більше двох вбудованих мікрофонів для запису багатоканального звуку. 4-канальний ZOOM H2n має фронтальну та задню мікрофонні пари з різним кутом розкриву.

  Існують також моделі зі змінним кутом розкриву осей мікрофонів, що дозволяє звукоінженеру оптимальним чином налаштувати рекордер для запису різних за характером стерео панорам. Окрім вбудованих мікрофонів, багато цифрових рекордерів мають порти для підключення зовнішніх мікрофонів, а також музикальних інструментів чи аудіо-пристроїв з лінійним аналоговим аудіо-виходом.   
 
  Сучасні рекордери обладнані якісними малошумлячими мікрофонними передпідсилювачами та високого класу АЦП, що здатні оцифровувати матеріал з частотою дискретизації до 96 кГц та квантуванням до 24 біт (що набагато перевищує бітрейт CD), при цьому пропонуючи користувачеві на вибір формати запису WAV (без компресії) чи компресований MP3 потрібного бітрейту.        
  Сучасне стрімке вдосконалення, що провокує здешевшення технологій, зтирає кордони між диктофоном та портативним аудіо-рекордером. Незважаючи на те, що перший пристрій призначений для запису мови й не потребує особливої якості звуку, користувачі все частіше схиляються до придбання більш якісного та функціонального цифрового рекордера, що має порівняну вартість.
   Більш функціональні та коштовні аудіо-рекордери утворюють клас портастудій. Від стандартних рекордерів їх відрізняє те, що вони здатні не тільки записувати багатоканальний звук, але й мікшувати його в один трек. Окрім цього вони мають блок обробки звуку, де матеріал перед записом проходить не тільки динамічну (компресор) та частотну (еквалайзер) обробку, але й отримують необхідний ефект, наприклад, реверберацію. Zoom H4n Pro   

 

  Важливою функцією цифрових рекордерів є їхнє сумісне використання з записуючими відеокамерами,  для чого їх обладнують стандартним кріпленням.
Для проведення судібних засідань, а також конференцій різних форматів, важливим моментом є протоколювання аудіоінформації. Тут на допомогу знову прийде цифровий портативний рекордер, який має зовнішній лінійний вхід або вхід для підключення мікрофону.      

 

Як вибрати портативний аудіо рекордер?

Для правильного вибору цифрового рекордера насамперед потрібно звернутися до завдання, що він має для вас виконувати. Який матеріал Вам необхідно записати?

Для запису звукового треку для відео, потрібно звернути увагу на:

  • Формат запису (необхідну якість оцифровування, аудіоформат)
  • Функцію індексування матеріалу (часове кодування, мітки) для синхронізації з відео
  • Входи для підключення зовнішніх мікрофонів (можливо з підтримкою фантомного живлення)
  • Можливість кріплення до камери або стандартної стійки

Для запису музики, напевно, знадобляться:

  • Входи для підключення різних мікрофонів та музичних інструментів
  • Можливість мікшування каналів
  • Блок обробки звуку та ефекти
  • Налаштування чутливості
  • Метроном,тюнер

Якщо рекордер буде використовуватись для інтерв'ю, корисними будуть функції:

  • Функція активації голосом
  • Можливість запису з телефону
  • Функція передзапису (реєстрація аудіо починається за кілька секунд до натискання на кнопку REC)

При безперервній реєстрації великої кількості аудіо матеріалу звертайте увагу на:

  • Максимальну ємність інформації (підтримка флеш-карт з великою ємністю пам'яті)
  • Час непреривной роботи від батарей (якщо запис ведеться в польових умовах)

  Звичайно, практично всі (за рідкісним винятком) рекордери володіють функцією MP3 - плеєра, можливістю підключення до ПК за допомогою USB та можливістю використання його в якості флеш-накопичувача.