USB-мікрофони нового покоління


 

   Поняття USB-мікрофон не є новим. Щоправда, асоціюється воно у багатьох користувачів ПК з дешевими настільними моделями, призначеними для спілкування в Skype та інших комунікаторах. Вихід на ринок студійних мікрофонів з великою діафрагмою та USB інтерфейсом в корені змінили уявлення про цей клас пристроїв. Той факт, що ці моделі відносяться вже до професійного сектору, зміщує сферу їх використання в бік студії.

  Чому ж ці моделі стають настільки популярними? Справа в тому, що раніше для запису вокалу та голосу диктора в невеликих домашніх студіях був потрібен цілий ряд пристроїв. В першу чергу - це сам мікрофон, потім передпідсилювач і, нарешті, АЦП/ЦАП з USB інтерфейсом для оцифровки та передачі сигналу в ПК. Мінімальний набір - це мікрофон плюс зовнішня звукова карта. Такий набір пристроїв вимагає чималих грошових витрат, що не завжди виправдані.
  З появою USB-мікрофонів цей ланцюг скоротився до одного пристрою: мікрофон з USB-інтерфейсом включає в себе передпідсилюючу ланку, а також плати АЦП і кодування сигналу. Щоб почати процес запису, вам достатньо підключити USB-мікрофон до ПК. Операційна система автоматично визначить пристрій і інсталює всі необхідні для нього драйвери. Далі ви можете використовувати вже встановлену програму для запису звуку або ж встановити ту, що входить до комплекту USB-мікрофона.

  Звичайно у багатьох виникає питання: в чому полягає зворотня сторона медалі? Адже не буває так, щоб, здешевлюючи та скорочуючи технологічний ланцюг, ми нічого не втрачали. Дійсно, використовуючи USB мікрофон, ми отримуємо деякі функціональні та якісні обмеження.
- По-перше, як ми всі розуміємо, інтегровані в корпус мікрофона перетворювачі і конвертори не можуть бути такого ж рівня схемотехніки, як їх окремі аналоги.
- По-друге, вбудовані АЦП USB-мікрофонів обмежують нас у виборі рівня квантування і частоти дискретизації.
- По-третє, під час моніторингу запису ви можете відчувати затримку звуку в межах однієї секунди, а деякі моделі і зовсім не дають можливості моніторингу до закінчення запису, що не зовсім зручно.
  Втім, USB-моделі мікрофонів, з виходом для навушників, позбавлені останнього недоліку. А щодо перших двох, то деякі моделі USB-мікрофонів мають досить пристойні звукові характеристики для того, щоб використовувати їх не тільки для аматорського, але й професійного запису вокалу і дикторської мови. В цілому ж, для більшості любительських і деяких студійних завдань ці обмеження не є принциповими і лежать в допустимому полі характеристик.
  Узагальнено кажучи, цифрові (USB) мікрофони зайняли досить популярну нішу студійних мікрофонів, що знаходяться в ціновій групі 100-300USD, що робить їх дуже популярними.
Багато відомих виробників створили моделі USB-мікрофонів на основі існуючих популярних аналогових моделей. Приміром, можна виділити наступні моделі AT2020 USB Audio-Technica заснований на відомому AT2020, RODE NT-USBRODE NT-USB mini, AKG Lyra, Samson C01U Pro.
  Отже, для тих, хто стурбований вибором USB-мікрофону, надамо корисну інформацію щодо можливостей, які пропонує той чи інший виробник.
  Діаграма спрямованості. Більшість мікрофонів цього класу має кардіоїдну діаграму спрямованості, але в деякіх є вибір з декількох варіантів. Скажімо, кругова форма діаграми стане в нагоді при трансляції наради формату круглого столу.
  Фільтр придушення НЧ. Цей фільтр не завадить будь-якому мікрофону. В залежності від умов запису, іноді просто необхідно обрізати небажаний НЧ-шум.
   Чутливість. Деякі мікрофони мають ступінчастий регулятор чутливості мікрофона. Це дозволяє працювати з різними за рівнем джерелами звуку і визначає рівень запису.
Аналогово-цифровий перетворювач (АЦП). Не дивлячись на те, що в більшості моделей параметри оцифровки обмежуються набором 44,1/48кГц, 16-біт, деякі пропонують вибір більш професійних цифр: до 24біт, 192кГц (AKG Lyra).
  Моніторинг реального часу. Дуже корисна функція, що дозволяє відстежувати запис без затримки. Навушники під’єднуються до роз'єму в корпусі мікрофона, а регулятор дозволяє вибрати потрібну гучність моніторингу.
  Стандартний комплект поставки майже всіх виробників включає настільну стійку-триногу, тримач мікрофона, м'який чохол, USB-кабель та диск з ПЗ для запису та редагування звуку.